Startovní kariérová poradna
© Zdroj: pexels.com
© Zdroj: pexels.com

Ať už startuješ svoji kariéru, nebo máš za sebou první kolo, určitě řešíš spoustu situací, které bys rád s někým probral. Od toho jsme tady my! Rádi ti pomůžeme, stačí nám napsat...

Nevíš si rady? Rádi ti obratem pomůžeme!

Zdroj obrázku: stock.adobe.com | © Zdroj: pexels.com

Michaela

Kariérová poradkyně

© Zdroj: pexels.com

Na co se nás ptali kluci a holky před tebou

Adélo, 
chci ocenit Tvou aktivitu, a že víš, co chceš. Pokud firmu nevidíš ve Start iD, nezoufej, nejsou tam ještě všechny. Neznamená to ale, že nemá zájem o nové zaměstnance nebo brigádníky. Říkám si, jestli svou oblíbenou firmu sleduješ na sociálních sítích a na webu? Inzerují nějaká pracovní místa, která by se ti líbila? Pokud ano, odepiš přímo na uvedený kontakt v pracovní nabídce. Pokud volné pozice neinzerují, stálo by za to se jim ozvat přímo. Je dobré cílit na někoho z oddělení HR či personálního, pokud firma takové oddělení má. Pošli jim svůj životopis a motivační dopis na práci, kterou bys chtěla dělat.

Ještě mě napadlo, jak zužitkovat to, co chceš. Co si zkusit sepsat důvody, čím Tě oslovuje právě tato firma, co konkrétně se Ti líbí? Třeba podle toho najdeš jí podobné, kterým se můžeš ozvat.  Adélo, držím Ti palce.

Měj se krásně, Martina ze Start iD.

Zdravím Tě Dominiku, 
děkujeme za důvěru a zaslaný dotaz. Píše, že si nejsi jistý, říkám si, co by Ti dodalo jistotu a pomohlo se rozhodnout?  Více informací o obou možnostech, o sobě, podpora blízkého člověka nebo naopak cizího? Bylo by pro Tebe zajímavé osobní setkání s kariérovým poradcem? Třeba na Tvojí univerzitě? Nevím sice, na jakou školu chodíš, ale při vysokých školách je obvykle poradenské centrum, kde Ti s výběrem navazujícího studia dokáží pomoct – třeba se dozvíš nové možnosti, o kterých jsi dosud neuvažoval.

Kromě informací o navazujícím studiu se dozvíš, jaké konkrétní pozice můžeš vykonávat jako Bc. a třeba dostaneš i tipy na konkrétní firmy. S kariérovým poradcem byste mohli prozkoumat např. Tvé hodnoty, životní vizi, udělat swot analýzu a podívat se na obě možnosti novou optikou…

Dominiku, dokážeš si ještě vzpomenout, proč sis tento obor vybral? Jakou jsi chtěl dělat práci? Je magisterský titul podmínkou? Chci Ti ukázat video, které se týká výběru povolání a jak se rozhodnout www.youtube.com/watch. Trochu může napovědět, co všechno je fajn zvážit. Obecně k dobrým rozhodnutím vede dostatek informací. Díky nim je snazší porovnat si + a - obou variant.

Dominiku, chápu, že je to velké rozhodování, ale pokud v průběhu zjistíš, že chceš něco jinak, bude to možné.
Držím Ti palce, ať se Ti podaří rozhodnout se nejlíp, jak to půjde. 

Měj se fajn, Martina ze Start iD
 

Ahoj,
veškeré informace včetně uplatnění absolventů v praxi nalezneš u konkrétního oboru na stránkách fakulty. Nevím, z jakého jsi města, ale třeba sociální práce v Brně se dá studovat např. na Masarykově univerzitě na Fakultě sociálních studií.

Informace včetně uplatnitelnosti absolventů najdeš zde www.fss.muni.cz/23290-socialni-prace

Konkrétní povolání jsou dobře popsaná v Národní soustavě povolání. Kdyby Tě to zajímalo, podívej se, jaká povolání mohou být www.nsp.cz .

Doporučuji Ti tedy mrknout na vybranou fakultu, o kterou máš zájem a najít informace o oboru. Můžeš se také doptat na studijním. 

Držím Ti palce, ať to vyjde. 
Martina ze Start iD

Ahoj,
v Jihomoravském kraji existuje pro hledání databáze kurzů  vzdelavanivsem.cz/databaze-kurzu momentálně je tam přes 800 kurzů různého zaměření a typu – zájmové, rekvalifikační, zkrácená studia.

Z nabídky komerčního vzdělávání si stačí jen vybrat to, co Tě zajímá a kontaktovat uvedeného vzdělavatele. Dostaneš obvykle potvrzení o absolvování kurzu. Když si vybereš kurz rekvalifikační, pak na konci uděláš zkoušku a získáš potvrzení o dané kvalifikaci k povolání. Takové kurzy jsou akreditované ministerstvem.

Pro rekvalifikační kurz můžeš kontaktovat úřad práce ve Tvém okolí, mohla bys zkusit požádat o zprostředkování rekvalifikace tam www.msmt.cz/vzdelavani. U kurzů si všímej, jestli je vhodný pro uchazeče se základním vzděláním.

Jsou i možnosti, jak si doplnit vzdělání. Nevím, kolik máš roků, jestli je relevantní klasické denní studium, ale střední školy nabízí některé obory dálkově, večerním studiem, podívej se sem www.stredniskoly.cz 

Přeji Ti , ať si najdeš kurz, který Tě obohatí. 
Měj se krásně, Martina ze Start iD
 

Zdravím Tě Michale,
díky za důvěru a poslaný dotaz. Nejlepší by asi bylo, domluvit se na osobní konzultaci s kariérovým poradcem/poradkyní. V Brně máš dostupnou organizaci JCMM, která poskytuje kariérové poradenství. Termín a přihlášení na osobní nebo online konzultaci jednoduše provedeš zde vzdelavanivsem.cz/karierove-poradenstvi
Přeju Ti hodně štěstí!
Martina ze Start iD

Dobrý den paní Tomášová, 
pokud hledáte profesní diagnostiku pro svého syna, doporučuji Vám obrátit se na Pedagogicko-psychologickou poradnu Brno www.pppbrno.cz/co-nabizime . Nabízí komplexní péči o žáky na konci povinné školní docházky.

Protože máte ještě dostatek času do podání přihlášky, zvažte možnost kariérového poradenství. Můžete se obrátit na tzv. IPS při Úřadu práce www.uradprace.cz/poradenstvi-a-ips nebo např. JCMM vzdelavanivsem.cz/karierove-poradenstvi.

Svému synovi můžete také pomoci, pokud se s ním budete bavit o tom, co rád dělá ve volném čase, co ho baví za předměty ve škole a proč. Můžete rozhovorem probírat různé typy povolání, a co by se mu na nich líbilo. Ptejte se na jeho představu, co bude po skončení ZŠ. Kam směřují jeho kamarádi. Někdy může být pro dítě snazší, promluvit si o takových věcech s někým jiným než s rodiči, takže pokud se Vám nepodaří rozproudit dialog, nevěšte hlavu a v klidu přenechte poradenství odborníkům. 

Hezké dny, 
Martina ze Start iD

Ondřeji, zdravíme Tě, 
těší nás Tvůj zájem o poradenství. Gratuluji k získané stáži, věřím, že to bude povedená zkušenost. Je fajn, že myslíš na praktické věci, a i když nebudeš brát výplatu, stejně mezi Tebou a firmou vzniká vztah, který by měl být ošetřený smlouvou. Ta by měla být písemná, jednu oboustranně podepsanou kopii dostaneš Ty, druhou si nechá firma.

Kromě základních údajů – Tvoje údaje, kontaktní údaje na firmu – by ze smlouvy mělo být jasné – kdy stáž začíná a končí, jméno zaměstnance, který Ti bude přidělovat práci, kontrolovat jak Ti to jde a na koho se kdykoliv budeš moct obrátit, dále by nemělo chybět o jakou práci a pracovní pozici jde, místo výkonu stáže. Tohle je úplný základ, který by se ve smlouvě měl objevit. Pak tam můžou být nějaké oboustranné závazky nebo to, jak je možné smlouvu vypovědět.

Ondro, je OK odnést si návrh smlouvy domů a nechat jej zkontrolovat právníkem. Určitě Ti to doporučuji a každý správný personalista to pochopí.

Můžeš se pak obrátit na bezplatné poradenství, které poskytuje Česká advokátní komora každý čtvrtek od 14 hod do 16 hod v budově Krajského soudu v Brně www.cak.cz/scripts .

Ať se stáž vydaří, 
Martina ze Start iD.

Marku, zdravím Tě.
Chápu Tvé obavy z toho, jak to půjde. Je to velký krok, nový začátek. Statistiky ale mluví ve Tvůj prospěch, obecně je trvale na pracovním trhu nedostatek techniků a řemeslníků. Tady se můžeš podívat www.predikcetrhuprace.cz/profese/seznam-profesi

Určitě si můžeš pomoct tím, že „vytuníš“ svůj profil o všechny dovednosti, které ses sice naučil na brigádách mimo obor, ale které zároveň můžeš zúročit kdekoliv jinde. Napadá mě třeba zodpovědný přístup, ochota učit se nové věci, komunikační dovednosti… Trochu vařím z vody, protože nevím, kde přesně jsi byl. Zamysli se, co reálně můžeš využít.

No a jak tedy na hledání práce? Buď aktivní a udělej si systém – kolikrát týdně a jak dlouho budeš hledání věnovat času? Na jakých pracovních portálech budeš hledat? Na sociálních sítích můžeš sledovat skupiny, které sdílí pracovní nabídky. Oslovuj firmy přímo. Zaregistruj se do personálních agentur. Vytvoř si životopis a na každou pozici jej pouprav. Stejně tak motivační dopis piš každé firmě na míru. Hledala jsem pro Tebe nějaký článek, kde by to bylo dobře popsaný, našla jsem tento, který je stále aktuální www.hrmixer.cz/13-tipu-kde-hledat-praci 

Marku, přeji Ti hodně úspěchů při hledání práce. 
Martina ze Start iD
 

Ahoj,
to je dobrá otázka. Pokusím se Tě navést. Dovednosti jsou dvojího typu – měkké a odborné.

Měkké dovednosti neboli soft skills souvisí s chováním, můžeš je uplatnit napříč různými povoláními, jsou přenositelné. Jsou to třeba komunikační dovednosti, řešení problémů, týmová spolupráce, dovednost řešení problémů. Víc si můžeš přečíst zde cdk.nsp.cz/mekke-kompetence.

Odborné dovednosti se dají změřit, třeba testem. Jsou to „věci“, které potřebuješ znát a umět, abys mohl vykonávat nějaké povolání po odborné stránce. Třeba tady jsou k tomu dobré návody www.orienteexpress.cz/cviceni .

O tom jak své kompetence pojmenovat se můžeš dočíst taky v našem magazínu www.startid.cz/jake-jsou-tvoje-silne-stranky

Doufám, že jsem Ti pomohla udělat si v tom více jasno. 
Měj se, Martina ze Start iD

Ahoj,
tak na to Ti umím odpovědět. Nejlepší webová aplikace na střední školy v Jihomoravském kraji je www.vyberskoly.cz . Každá střední škola zde má svůj medailonek, kontakty, webovky. Můžeš si je mezi sebou porovnávat v detailech, jako např. když si vybíráš nový telefon. Jde vyhledávat podle kritérií, takže je to fakt snadné. Věřím, že se Ti s tím bude dobře pracovat. 

Měj se hezky, Martina ze Start iD

Jak poradna funguje 🤔

  • 1

    Pošli tvůj dotaz

    Formuluj svůj dotaz - čím víc toho napíšeš o situaci, kterou řešíš, tím užitečnější ti přijde odpověď od kariérových poradců

  • 2

    Vybereme poradce

    Tvůj dotaz přidělíme odborníkovi, který se danému tématu věnuje. Tak zajistíme, že odpověď bude relevantní na 120 %.

  • 3

    Očekávej odpověď

    Odpověď ti přijde do 3 pracovních dnů na uvedený e-mail (pokud nenajdeš odpověď v doručené poště, zkontroluj raději i spam)

  • 4

    Budeš vědět, co dělat

    Z odpovědi ti bude jasné, kam se obrátit, nad čím přemýšlet, jaké informace dohledat.

Nepřehlédněte ☝🏻